NISZE W TRENINGU MOTORYCZNYM: JAK ROZWIJAĆ SWOJĄ KARIERĘ TRENERSKĄ

ZAPLANUJ SWOJE TRENERSKIE KROKI

Ścieżek, którymi mogą podążać Trenerzy Przygotowania Motorycznego w trakcie swojej kariery jest sporo. W #001 odcinku podcastu poruszałem temat jak zostać trenerem. Zaznaczyłem tam, że jednym z kluczowych aspektów podczas planowania swojej przyszłości jest wybór niszy. Odsyłam Cię więc do TEGO ODCINKA , a tutaj rozwinę temat niszy, którą możemy wybrać w naszej pracy.

Jest to temat ważny, który pozwoli nam ukierunkować swoje działania oraz edukację na właściwe tory, pozwalające nam przybliżać się do założonych celów. Różnice polegają na charakterze i miejscu pracy, tym z jakimi zawodnikami przyjdzie nam współpracować oraz w jakie narzędzia i umiejętności musimy się uzbroić, żeby się w tej niszy realizować.

TRENINGI INDYWIDUALNE

Wielu Trenerów Przygotowania Motorycznego zaczyna właśnie w tym sektorze. Trening personalny to najbardziej przystępna forma dla początkujących trenerów, by nauczyć się fachu. Mamy pod swoją opieką tylko jedną osobę, jesteśmy w stanie całkowicie skupić się na jej potrzebach. Również podczas planowania możemy przygotować program treningowy skrojony na miarę dla naszego podopiecznego. 

Nie znaczy to, że jedynie początkujący odnajdą się w tej niszy. Mnóstwo specjalistów pracuje w tym sektorze przez wiele lat, mogąc pochwalić się dużymi sukcesami, pracując z topowymi zawodnikami. Z roku na rok coraz więcej zawodników, nawet sportów zespołowych, zatrudnia Trenerów, którzy zajmują się ich indywidualnym rozwojem. Powstaje dużo placówek, dostosowanych właśnie do tego typu treningu, wyposażonych w świetny sprzęt. 

Sam wiele lat pracowałem w tej niszy i nauczyłem się bardzo dużo. Kluczowe tutaj są, oprócz wiedzy czysto technicznej, umiejętności miękkie. Jeśli potrafimy stworzyć więź z klientem/zawodnikiem, to mamy połowę sukcesu. Rozmowa jest ważną częścią, więc bądź sobą, bądź zainteresowany człowiekiem przed Tobą, a praca będzie przynosiła owoce.

TRENINGI W MAŁYCH GRUPACH

Drugi sektor to treningi w małych grupach tj od 2 do 8 osób. Jest to nisza pośrednia między treningiem indywidualnym, a drużynowym. Mamy pod sobą kilka osób, które najczęściej mają podobne potrzeby. Mogą to być zawodnicy jednej dyscypliny sportowej, z jednego klubu lub np. grupa pracująca nad jedną, konkretną zdolnością motoryczną jak szybkość czy moc. 

Małe grupy możemy zorganizować sami w formie “kilkuosobowych treningów personalnych” lub w formie zajęć organizowanych przez naszego pracodawcę czy siłownię. 

Może to być kolejny krok w karierze, po treningach indywidualnych, by sprawdzić się w koordynowaniu treningów większej grupy osób lub sposób na skalowanie zarobków, gdzie w trakcie jednej godziny realizujemy trening kilku osób.

Wyniki ankiety na naszym Instagramie

TRENINGI DRUŻYNOWE

Treningi drużynowe/grupowe to kolejna nisza gdzie możesz spróbować swoich sił. Najczęściej wiąże się to z pracą w klubie sportowym, gdzie mamy pod sobą zespół lub zawodników z danej kategorii wiekowej. Mogą to być również zajęcia grupowe na siłowni lub boxie o konkretnej tematyce jak podnoszenie ciężarów czy crossfit. 

Jest to zupełnie inny rodzaj pracy niż treningi personalne, mamy dużo więcej osób pod swoją opieką i należy umiejętnie taką grupą zarządzać. Nie możemy spędzić kilku/kilkunastu minut nad jednym zawodnikiem, bo co wtedy z resztą? Trzeba poświęcić każdemu choć odrobinę uwagi, zwracać uwagę na najczęściej powtarzające się błędy, żeby upiec wiele pieczeni na jednym ogniu oraz trzymać dyscyplinę podczas zajęć, żeby trening przebiegł w atmosferze pracy i koncentracji na zadaniach.

PROWADZENIE ONLINE

Czwarta nisza, o której tutaj wspomnę to prowadzenie zawodników online. Dla wielu jest to ostatni etap pracy trenerskiej, gdy zauważamy, że tzw. roboczo-godziny ograniczają nas pod kątem zarobków i skalujemy w ten sposób swój biznes trenera.

Wspomnę tutaj o dwóch rodzajach prowadzenia online. Jeden to indywidualne plany dla zawodników, z którymi nie prowadzimy zajęć twarzą w twarz. Przeprowadzamy wywiad oraz ewaluację, ustalamy zasady współpracy, wyznaczamy cele i regularnie sprawdzamy rezultaty. Drugi to pisanie programów treningowych, które są ogólnodostępne dla wszystkich, którzy za nie zapłacą. Przykładowo przygotowujemy program nastawiony na trening szybkości dla piłkarza, wrzucamy do sieci i zainteresowani zawodnicy mogą taki plan nabyć i realizować we własnym zakresie.

Nie jest to nisza dla każdego, niektórym odpowiada brak bezpośredniego kontaktu z podopiecznym, dla innych to jest minus. 

PODSUMOWANIE

Jeśli jesteś na początku swojej drogi lub myślisz nad zmianą to zacznij od czterech powyższych nisz. Zastanów się jakie są Twoje mocne strony, z kim i gdzie chciałbyś pracować oraz czego oczekujesz od swojej pracy. Wybranie dobrego sektora pozwoli Ci realizować się w swojej pracy i przynosi ogromną satysfakcję. 

Powodzenia!

Jakub Pingot

Jakub Pingot

Autor bloga "Notatnik Trenera", Magister Wychowania Fizycznego, Trener Przygotowania Motorycznego, ASCA Coach, Tłumacz, Szkoleniowiec

Dodaj komentarz