Spis treści
CZEŚĆ,
Z tej strony Trener Kuba i serdecznie witam Cię w pierwszym poście na blogu “Notatnik Trenera”. Chcę tutaj przedstawić się, opowiedzieć kim jestem, co mną kierowało przy rozpoczęciu projektu “Notatnik Trenera” oraz jakie treści będę tutaj publikował. Jeśli jesteś Trenerem, Sportowcem, Rodzicem młodego zawodnika lub osobą zainteresowaną Przygotowaniem Motorycznym oraz sportem to jest to miejsce w sam raz dla Ciebie! Zapraszam Cię do mojego Notatnika.
PARĘ SŁÓW O MNIE
Zacznę od opowiedzenia paru słów o sobie, żebyś wiedział czyje treści będziesz czytał na tym blogu.
Nazywam się Jakub Pingot, pochodzę z Kalisza (najstarszego miasta w Polsce) i od kiedy tylko pamiętam moją pasją był sport. Moim największym marzeniem było zostać piłkarzem z najwyższej półki. Jednak jak to często bywa w życiu młodzieńcze marzenia rzadko się spełniają. Nie wyobrażałem sobie jednak (i nadal nie wyobrażam), żeby moje życie nie było związane ze sportem. Jeśli nie będę więc zawodnikiem – postanowiłem zostać trenerem.
W trakcie jeszcze studiów ukończyłem kurs Trenera Personalnego. Był to rok 2014 lub 2015 i w Polsce obserwowaliśmy ogromny boom w tej branży. Nigdy jednak nie interesowała mnie kulturystyka, nie widziałem siebie również w świecie fitnessu. Od zawsze moją pasją był sport, głównie piłka nożna, więc cel mógł być tylko jeden – zostanę najlepszym Trenerem Przygotowania Motorycznego jakim tylko mogę być.
Decyzję tę podjąłem w 2016 roku i od tamtej pory podążam ścieżką, którą dla siebie obrałem.
MOJA TRENERSKA HISTORIA
W trakcie mojej kariery trenerskiej pracowałem indywidualnie z zawodnikami oraz w sportach zespołowych, na poziomie amatorskim jak i zawodowym, z kobietami i mężczyznami, w różnych dyscyplinach sportu, od skrzata do seniora.
W pamięci mam pierwsze treningi personalne, które nauczyły mnie jak pracować z drugą osobą. Prowadzenie zajęć grupowych oswoiło mnie z zarządzaniem grupą podczas treningu. Darmowe staże pozwoliły mi nabrać pokory, ale też dały możliwość podpatrzenia jak trenują lepsi ode mnie.
Prowadziłem treningi na nierównych boiskach, na salach bez ogrzewania, na zepsutym lub ograniczonym sprzęcie, mając 10 minut na wstawkę motoryczną, za darmo, po ciemku. Popełniłem również dużo błędów. Oj bardzo dużo.
Są to bezcenne doświadczenia, których za nic bym nie zamienił. Takich sytuacji nie doceniamy od razu, one procentują po czasie. Z perspektywy tygodni, miesięcy, lat. Takimi właśnie doświadczeniami chciałbym się tutaj z Tobą dzielić. Zarówno te dobre chwile, rzeczy, które działają, ale również te, z których wyciągnąłem wnioski, by nie powtarzać ich w przyszłości.
ATHLETIC TRAINING PROJECT
W 2018 roku rozpocząłem swój autorski projekt w formie Fanpage’a na Facebooku o Athletic Training Project – ATP. Wtedy wielu Trenerów zakładało swoje profile w oparciu o zdjęcia bez koszulek, ale to nie mój styl. Chciałem tworzyć treści, polecać ciekawe materiały oraz szkolenia, pomagać w rozwoju Przygotowania Motorycznego w Polsce.
Mam pasję do sportu w czystej postaci. Chęć rywalizacji, wygranej, współzawodnictwa, ale także współpracy i ciągłego rozwijania swoich umiejętności. Szybciej, wyżej, mocniej, jak mówi olimpijska maksyma. Stąd właśnie dyskobol, jako symbol ATP. W starożytnej Grecji przerywano wojny, by można rozegrać Igrzyska. Liczył się tylko sport.
SKĄD NAZWA “NOTATNIK TRENERA”?
Od wielu lat interesuję się rozwojem osobistym. Dużo czytam, słucham podcastów, oglądam wywiady oraz rozmawiam z ludźmi, dzięki czemu staram się znajdować narzędzia, które pomogą mi stawać się lepszym każdego dnia.
Próbowałem wielu technik, schematów działania, rozkładów dnia, rytuałów itp, ale jak to bywa z takimi rzeczami – jedne do mnie pasowały, z innymi bardzo się męczyłem. Były jednak takie, które zostały ze mną na dłużej. Pozwalały mi lepiej zarządzać czasem, skupiać się podczas pracy, efektywniej studiować podręczniki, wyciągać z dnia jak najwięcej.
Takim właśnie narzędziem dla mnie jest prowadzenie swojego notatnika. Już wiele lat temu (na oko stawiam, że ponad 4 lata) wyrobiłem w sobie nawyk notowania swoich myśli, zapisywania najważniejszych wydarzeń czy treści z książek.
Jak to się mówiło w szkole – co zapisze ręka, zapamięta głowa. Mocno w to wierzę. Wiele wartościowych myśli uciekło mi bezpowrotnie, bo ich nie zapisałem. I mówię, tutaj o najbardziej klasycznej formie. Kartka i długopis. Nie laptop, nie telefon, nie tablet. Wyciągam swój czerwony dziennik, pióro Parkera, siadam przy biurku i spisuje odręcznie to co uważam warte zapamiętania.
CEL BLOGA
Celem bloga jest stworzenie miejsca, do którego każdy ambitny trener i sportowiec będzie wracał po wiedzę, edukację, inspirację czy motywację.
Blog powstał również po to, by stworzyć miejsce dla mnie – miejsce, w którym będę mógł przekazać swoje myśli, podzielić się z Tobą moim doświadczeniem oraz, w którym będziemy mogli razem się rozwijać.
Jeśli zapiszę sobie jakąś ważną myśl, którą uznam za wartościową nie tylko dla mnie, ale również dla Ciebie, to podzielę się nią z Tobą tutaj lub w podcaście.
PODCAST
Równocześnie z blogiem startuję również z podcastem o tym samym tytule. Nie będę się tutaj dużo rozpisywał, zapraszam Cię jednak do odsłuchania odcinka zwiastunowego, gdzie przedstawiam swoją wizję podcastu, dlaczego to medium jest dla mnie takie wartościowe i czego możesz się spodziewać po odcinkach.
Kliknij tutaj by odsłuchać odcinek premierowy:
https://open.spotify.com/episode/0avnQiBrh4qFG0TJ595pNM?si=e6c597e4b0e0440c
JAKICH TREŚCI MOŻESZ SIĘ SPODZIEWAĆ
- Recenzje oraz polecenia książek
- Teoria Przygotowania Motorycznego
- Omówienie odcinków podcastu “Notatnik Trenera”
- Relacje ze szkoleń, konferencji, stażów
- Analiza systemów treningowych
- Materiały na temat rozwoju osobistego oraz trenerskiego/sportowego
PODSUMOWANIE
Na tym zakończę powitalny post na blogu.
Bardzo cieszę się, że jesteś tutaj ze mną. Jeśli spodobają Ci się treści, które znajdziesz w podcaście lub na blogu będę Ci bardzo wdzięczny za każde udostępnienie, komentarz, polubienie czy chociażby polecenie jednemu znajomemu, który może wyciągnąć z nich coś dla siebie.
Liczę, że będziemy “Notatnik Trenera” rozwijać razem.