Spis treści
Kto czyta nie błądzi
Witaj w pierwszym poście z cyklu “Biblioteka ATP”, gdzie będę pisał o książkach, które mnie inspirują, są źródłem wiedzy na temat konkretnych zagadnień czy po prostu są ciekawymi pozycjami, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. W tym tekście zamieściłem 4 pozycje, które uważam, że są świetne na start dla każdego aspirującego Trenera Przygotowania Motorycznego.
Wszystkie cztery książki są wg mnie wartościowe z różnych powodów, poruszają nieco inne obszary i położą podwaliny pod dalszy rozwój i edukację. Mamy tutaj coś o pracy na ciele, powięziach, tkankach miekkich. Mamy też coś o treningu funkcjonalnym. Mamy coś periodyzowaniu procesu treningowego. Na koniec znalazła się też jedna pozycja, która nie jest stricte związana z treningiem, ale dała mi dużo pod kątem umiejętności nauczania, prowadzenia zajęć/szkoleń czy świadomości mowy ciała.
Zapraszam Cię do zapoznania się z moim zestawieniem:
Bądź sprawny jak lampart
Mimo, że zdarzają się głosy krytykujące tę pozycję, nie ulega wątpliwości, że dla wielu (w tym dla mnie) była to książka zmieniająca myślenie o ruchu i ludzkim ciele. Poznasz tutaj system stworzony w celu analizy ruchu, analizy ciała, przewidywania oraz rozwiązywania problemów związanych z bólem czy urazami. Książka podzielona jest na 4 części: Zasady i teorie, Kategorie ruchu, Techniki mobilizacyjne oraz Programy mobilizacyjne.
Nie ulega wątpliwości (co zresztą zaznacza sam autor), że część poświęcona teoriom oraz zasadom ułożonego przez Kelly’ego Starretta systemu jest tutaj najważniejsza. Dowiesz się tutaj jakie autor ma postrzeganie na ruch, skąd pochodzą konkretne teorie oraz tezy, poznasz techniki mobilizacyjne czy modele wzorców ruchowych. Przeczytaj tą 1 część od deski do deski. Gdy będziesz już to miał za sobą, kolejne rozdziały książki, to opisy konkretnych ćwiczeń, technik czy programów treningowych. Gdy poznasz zasady systemu, przejdź bezpośrednio do tych zagadnień, które interesują Cię najbardziej. Wracaj również do tej pozycji, gdy będziesz potrzebował inspiracji lub rozwiązania kolejnych problemów.
Nowoczesny trening funkcjonalny
Świetna książka od legendy przygotowania motorycznego Michaela Boyla. Rozwija tutaj koncept Treningu Funkcjonalnego, który często jest źle rozumiany. Model proponowany w tej książce przez autora jest poparty nie tylko nauką, ale również kilkudziesięcioma latami doświadczeń (aktualnie Boyle pracuje jako trener już ponad 40 lat). Studiując tą książkę dowiesz się jak analizować dyscyplinę sportu, by przygotować się do programowania treningowego. Jak ewaluować zawodnika, by określić jego aktualną dyspozycję. Następnie jak planować proces treningowy, włącznie z ćwiczeniami siłowymi, rolowaniem, strechingiem czy rozgrzewką.
Wiecej niż druga połowa książki to potężna baza ćwiczeń, z dokładnym opisem wykonania, ale również co może ważniejsze – z propozycjami progresji i regresji danego ćwiczenia. Jest to element, z którym często mają problemy początkujący trenerzy. Co mam zrobić, gdy mój zawodnik nie potrafi wykonać danego ćwiczenia? Jaką formę mam zaproponować, jeśli dotychczasowy ruch jest już za prosty? To są pytania, na które odpowiesz bez mrugnięcia okiem po lekturze “Nowoczesnego Treningu Funkcjonalnego”.
Periodyzacja treningu siłowego w sporcie
Jako Trener prędzej czy później przyjdzie czas na planowanie oraz programowanie treningu. Jest to niezwykle skomplikowany proces, zależny od wielu czynników jak zaawansowanie zawodników, czas przeznaczony na przygotowania, sprzęt, dyscyplina i wiele, wiele innych. Ta książka zawiera wszystko czego potrzebujesz się, by zaplanować i przeprowadzić ten proces efektywnie.
Autorzy Bomba oraz Buzzichelli (który nie raz gościł w Polsce) rozkładają tutaj na czynniki pierwsze fundamenty treningowe:
- Siłę, moc oraz wytrzymałość
- Udział układu nerwowego w treningu
- Systemy energetyczne
- Regenerację
- Suplementację
- oraz wiele innych ciekawych zagadnień
Kolejne rozdziały to już praktyczne zastosowanie powyższych w programowaniu oraz periodyzacji treningu. Jak manipulować poszczególnymi elementami treningowymi. Jak układać plan roczny, sezonowy, miesięczny czy tygodniowy. Jakie mamy fazy treningu siłowego. Jak powinien wyglądać plan.
Można by tak wymieniać w nieskończoność, ale wystarczy powiedzieć – jeśli chcesz dowiedzieć się o podstawach periodyzacji w treningu, zacznij od tej pozycji.
Psychologia nauczania
Jak mówiłem we wstępie, ostatnia książka nie jest typowo treningowa. Trener to nauczyciel. Uczymy nowych umiejętności, szukamy elementów do poprawy czy przedstawiamy koncepcję naszej pracy przed grupą. Ta pozycja pozwoli Ci czuć się swobodnie prowadząc szkolenia, zarządzając grupą, przemawiając do zawodników.
Ten, kto już pracuje w zawodzie zdaje sobie sprawę jak ważna jest mowa ciała trenera. Jak ważne jest, by umiejętnie przekazywać informacje naszym podopiecznym. Na dalszych etapach kariery może być też sytuacje, że będziesz musiał przeprowadzić szkolenie lub prezentację dotyczącą zagadnień treningowych. Czy to dla zawodników w Twoim zespole czy dla innych trenerów podczas kursu czy konferencji. W tej pozycji znajdziesz wartościową wiedzę na każdą z powyższych zagadnień oraz wiele więcej.
Autor książki Mateusz Grzesiak jest jednym z najbardziej znanych psychologów w naszym kraju, prowadził szkolenia dla tysięcy osób wielu krajach oraz językach. Warto uczyć się od najlepszych w swoim fachu.
Podsumowanie
I dotarliśmy do końca naszego zestawienia. Uważam, że na początek te 4 pozycje będą wielką skarbnicą wiedzy oraz punktem wyjściowym do dalszego rozwoju. A Ty jakie książki polecasz dla początkujących Trenerów? Koniecznie daj znać w komentarzu.